Проект “Сімейний патронат”: підсумки 2016 року

26 січня 2016 року Верховною Радою було прийнято Закон України № 936-VII, завдяки якому стало можливим експериментальне запровадження протягом 2016 – 2018 років послуги патронату над дитиною. Рік по тому – саме час поглянути на проміжні результати експерименту.

26 січня 2017

У першу чергу, побудовано законодавчу основу, завдяки якій патронатні вихователі офіційно закріплені на мапі соціальної сфери України. На черзі завершення формування та затвердження усіх необхідних вторинних нормативно-правових актів, які регулюватимуть роботу патронатних вихователів та усіх спеціалістів і керівників соціальної сфери, причетних до надання послуги.

 

Важливість сімейного патронату – як послуги, що забезпечує профілактику соціального сирітства та підтримку вразливих сімей з дітьми, як засобу швидкого реагування та попередження жорстокого поводження з дітьми, як альтернативу інтернатам та притулкам - відображено у ключових державних документах, зокрема Плані дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року.

 

Початок експерименту підняв питання про необхідність формування цілісного розуміння послуги сімейного патронату над дитиною серед широкої аудиторії України. У зв’язку з цим, у 2016 році було розпочато розробку та поступове впровадження інформаційної кампанії у співпраці з ВГО “Магнолія”. Так, наприклад, усі зацікавлені послугою можуть зателефонувати та отримати консультацію від “гарячої лінії” “Магнолії” (за тел.0 800 50 40 42).

Крім того, одним з найважливіших досягнень команди проекту у стала розробка виставки “Сімейний патронат: збережемо сім’ю для дитини”. Виставка перебувала у приміщенні Міністерства соціальної політики України у вересні-листопаді 2016 року та у приміщенні КМДА – у грудні 2016 року, привернувши увагу та залишивши слід у серцях багатьох спеціалістів та посадовців соціальної сфери.

 

“Ці зворушливі фотографії засвідчують, що небайдужість, любов і турбота дорослих можуть зробити дітей щасливими”, - такий відгук залишив один з відвідувачів виставки.

 

Поряд з описаними підготовчими кроками, у липні 2016 року було проведено перший етап навчання тренерів з підготовки кандидатів у патронатні вихователі і ще до кінця року десятеро з них використали здобуті навички на практиці.

Першими пілотними територіями, з якими було підписано договори про співпрацю у зв’язку із запровадженням патронату над дитиною, стали Дніпропетровська та Черкаська області. Саме в цих регіонах вже восени 2016 року розпочали навчання дві групи сімей кандидатів. Протягом перших місяців 2017 року планується підписати договори про співпрацю з наступними трьома територіями та збільшити кількість патронатних сімей у Київській області.

 

І, щонайважливіше, протягом 2016 року патронатні сім’ї, які були створені ще до початку експерименту, продовжували забезпечувати любляче сімейне середовище та підтримку дітям, які тимчасово залишилися без батьківської опіки. Протягом року вони допомогли 11 малюкам. Загалом же, починаючи з 2009 року патронатні сім’ї допомогли вже 94 дітям.

Результати проекту

 

На жаль, у 2016 році з’явився і перший складний випадок, який досі вирішується. Спеціалісти Партнерства “Кожній дитині” працюють над створенням правових передумов для усиновлення дитини, якій поки що не забезпечено сімейної форми опіки.

 

Тим не менше, із 93 дітей, чиї випадки були успішно вирішені, дві третини повернулися до своїх біологічних батьків або знайшли нові сім’ї, 17 було розміщено у прийомних сім’ях та ДБСТ, 9 знаходяться під опікою родичів.

 

Для довідки: 

Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Послуга вперше запроваджена Партнерством "Кожній дитині" у  2009 році. На сьогодні в Україні діє та фінансується за рахунок коштів місцевих бюджетів 7 патронатних сімей, в тому числі

у Київській області:

м. Бровари – 1 сім’я; м. Біла Церква - 1 сім’я; м. Узин - 1 сім’я;            с. Гладишів Переяслав-Хмельницького району – 1 сім’я.

м. Київ - 2 сім’ї.

у Черкаській області:

м. Умань -1 сім’я.


Статтi на тему
Більше за темою
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ