"Немає шляху додому. Експлуатація та насильство над дітьми в сиротинцях України" - звіт DRI про порушення прав людини в інтернатах

Згідно з результатами трирічного розслідування порушень прав людини у місцях несвободи для дітей (будинки дитини, дитячі будинки-інтернати, спеціалізовані школи, та ін.), експлуатація та насильство над дітьми в українських притулках  норма у більшості випадків. 

17 квітня 2015

Експлуатація та насильство над дітьми в українських притулках  норма у більшості випадків. Це засвідчили фахівці Міжнародної організації захисту прав людей з інвалідністю (DRI), які за три роки, з 2012 по 2015, відвідали більше 30 інтернатів для дітей і дорослих, а також провели сотні інтерв’ю. Нелюдське ставлення та повна відсутність майбутнього  такою є доля сотні тисяч дітей в Україні, яких залишили виростати окремо від суспільства у притулках, психіатричних закладах, школах-інтернатах.


16 квітня 2015 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція задля представлення результатів трирічного розслідування порушень прав людини у місцях несвободи для дітей (будинки дитини, дитячі будинки-інтернати, спеціалізовані школи, та ін.), проведеного Міжнародної організації захисту прав людей з інвалідністю (DRI).

Зокрема, було обговорено гострі та нагальні питання інтернатного «виховання» дітей. Нестача адекватного догляду та захисту в інтернатах наражає дітей на небезпеки, що загрожують їхньому життю. Найвищий ризик спостерігається для дітей з інвалідністю, котрих часто поміщують у найбідніші та найбрудніші частини інтернатів, залишають без занять, стимуляції та людського контакту. Багато дітей фізично обмежують у рухах чи тримають у ліжках та колисках, де їхні руки та ноги атрофуються від бездіяльності. Відокремлені від суспільства та позбавлені захисту сім’ї та друзів, діти страждають від побиття, зґвалтувань та інших форм повсякденного насильства. Майже в кожному інтернаті, експерти DRI спостерігали залучення дітей до примусової праці. Без адекватного нагляду з боку держави дітей в інтернатах наражають на ризик сексуального насильства, торгівлі з метою сексуальної експлуатації, використання у порнографії чи продажу органів.

Ерік Метьюз, заступник директора DRI, зауважив, що вже атмосфера закритих інституціональних закладів створює умови для гальмування розвитку дітей, а відповідно порушує їх права. Було задокументовано серйозні порушення прав людини та загрози для життя, з якими стикаються інституціоналізовані діти по всій Україні, серед яких: брак медичної допомоги, непридатні для проживання умови, численні випадки насильства.

Директор представництва благодійної організації «Надія і житло для дітей в Україні» Галина Постолюк зосередила увагу на міжнародному досвіді таких країн як Болгарія і Румунія та окреслила нагальну потребу випрацювання чіткої стратегії деінституціалізації, що має на меті перехід від системи виховання в інтернатах до системи виховання в сім’ях, стимулювання розвитку послуг з підтримки дітей.

Василина Дибайло, директор Партнерства «Кожній дитині», зазначила, що інтернатна система не лише сприяє порушенню прав людини та руйнує майбутнє дітей, але вона й є неадекватно дорога для України, тому ключовим має стати розвиток соціальних послуг та державне фінансування не закладів, а саме спектру соціальних послуг.

Деінституціалізація має стати провідним напрямом соціальної політики України у відповідності до ратифікованих міжнародних угод, які визнають право дітей зростати в сім’ях та бути частиною суспільства.

Більш детально ознайомитися з результатами дослідження можна за посиланням.

Додаткову інформацію ви можете переглянути тут і тут.

Теги:  DRI Інтернати Порушення прав Інституалізація

Статтi на тему
Більше за темою
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ