Хто допоможе дітям і сім’ям у кризі, якщо держава не хоче?

Звільнення 12 тисяч фахівців соціальної роботи згідно нещодавнього рішення Уряду може призвести до соціальної катастрофи в Україні. Про це заявили представники громадських організацій на прес-конференції 9 квітня 2014 року. 

10 квітня 2014

В умовах економічної кризи в Україні назріває соціальна катастрофа. Через скорочення видатків державного бюджету та фактичну ліквідацію 12 000 фахівців соціальної роботи в Україні без супроводу і допомоги залишаться діти у кризових сім’ях, діти з інвалідністю, діти, які виходять з інтернатів, ніхто не працюватиме з проблемою насильства у сім’ї. Вже зараз за оцінками спеціалістів 3 000 000 сімей потребуватимуть субсидій, близько 1 000 000 сімей потребуватиме соціальної та психологічної підтримки в ситуації загострення психологічного напруження та стресу у зв’язку із подіями, що відбувалися і надалі тривають в країні.

Рішення Уряду про скорочення фінансування 12 000 фахівців із соціальної роботи учасники прес-конференції, серед яких - представники українських та  міжнародних громадських організацій, що працюють у сфері соціальної допомоги сім`ям та захисту прав дитини, соціальні працівники, голови місцевих рад, вважають непродуманим і таким, яке призведе до руйнування проєвропейської системи соціальної допомоги сім`ї.

У своєму виступі директор Партнерства "Кожній дитині" Василина Дибайло наголосила:

Ініціатива Уряду зі скорочення фінансування повністю суперечить ключовим принципам та підходам Європейського Союзу щодо розвитку соціальних послуг у громаді, де сповідується принцип децентралізації – вирішення питань в територіальних громадах та деінституалізації, коли робота ведеться в родинах, а не в спеціальних закладах. Ці принципи та підходи викладені в ряді міжнародних документів та стандартів ЄС. Запровадження системи фахівців соціальної роботи відповідало і прийнятим стратегічним документам України – Національній стратегії профілактики соціального сирітства на період до 2020 року, Стратегії реформування системи надання соціальних послуг.  

«Ще два важливих підходи, на які слід звернути увагу стосуються механізмів прийняття рішень – це участь та консультації з громадськістю і питання аргументованості прийняття рішень. Не можливо уявити собі таку ситуацію, коли б в одній з країн Європи за 1 місяць були скасовані послуги, якими користуються понад 141 тисяча сімей (близько 500 тисяч людей). Дотримання принципу участі забезпечує те, що подібні рішення завжди приймаються на основі консультацій з користувачами послуг, громадських організацій, які працюють у цій сфері, широкого інформування щодо можливого рішення. У випадку з фахівцями нічого цього зроблено не було.  Хоча я впевнена, що громадські організації знайшли і напрацювали б для Уряду альтернативні рішення і можливо ще з більшою економією для бюджету. Що стосується підходу розробки політики, яка має доказову базу (evidence-based policy planning), то на сьогодні не було здійснено жодного моніторингу ефективності та оцінки результативності діяльності нововведених посад фахівців із соціальної роботи. Виникає питання: на підставі якої інформації Міністерство фінансів України пропонує проекти таких рішень Уряду України, прийняття яких буде мати негативний соціальний та політичний резонанс у суспільстві», - говорить Василина Дибайло. 


У свою чергу, президент Ліги соціальних працівників України Світлана Толстоухова додає:


Ми витратили величезні сили, щоб влаштувати тисячі людей у сфери соціальної роботи, навчити їх. Багато людей переїхали з міст жити у село. Вони провели оцінку ситуації, виявили людей у складних життєвих обставинах, працюють із ними. Тепер таких людей через рішення Уряду змушують писати заяви про звільнення або за власним бажанням, або за згодою обох сторін. Ми підрахували: щоб звільнити 12 тисяч соцпрацівників у законодавчому порядку, держава має витратити 318 млн грн - трохи менше, ніж сума, яку хочуть зекономити на цьому ж звільненні.

«З 5,7 млрд грн. на утримання інтернатів, які виділяє бюджет на потреби дітей, витрачають 10%», – розповідає Галина Постолюк, директор Представництва "Надія та житло для дітей" в Україні. «Все інше – комуналка, зарплата, утримання величезних приміщень».


За радянських часів школи-інтернати будувались як монументальні споруди на 300-500 і більше дітей. І навіть коли в інтернаті залишилося 50-100 вихованців – приміщення треба якось обігрівати, прибирати, ремонтувати… Це колосальні кошти. Саме тому порожні місця керівники закладів намагаються заповнити дітьми з малозабезпечених сімей, переконуючи батьків, що дитина буде жити в хороших умовах.

Галина Скіпальськадиректор Представництва організації «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні говорить: 


21 березня Україна підписала Договір про Асоціацію з ЄС. Прийняте рішення Уряду повністю суперечить цим вимогам ЄС. Судячи з усього, в такий бурхливий та важкий період урядовці просто не встигли прорахувати його наслідки. Але ми сподіваємося, що після того, як громадськість та експерти продемонстрували своє консолідоване прохання – це рішення буде відмінене.

Для довідки:


Інститут фахівця із соціальної роботи (ФСР) у громаді було запроваджено всередині 2012 р. за ініціативи громадських та благодійних організацій. Це стало знаковою подією у розвитку послуг на базі громади, адже вперше за роки незалежності ці послуги стали доступними у сільських громадах. Той факт, що фахівець із соціальної роботи живе і працює в територіальній громаді: селі, селищі, місті, іде до клієнта і надає йому послуги за місцем його проживання, забезпечує максимальну доступність та адресність соціальних послуг в територіальній громаді. Основним завданням фахівця є своєчасне виявлення вразливих сімей та дітей, оскільки працюють безпосередньо у громаді, переважно у сільській місцевості, знають усіх  мешканців. Однак, через фахівця забезпечено максимальну доступність кожного члена сім’ї до соціальних послуг шляхом  обстеження та оцінки їх потреб у таких  послугах,  а також активне їх залучення до вирішення власних проблем.


Результати діяльності ФСР станом на кінець 2013 року:

  • У 26 разів  зросла кількість випадків попередження  розміщення дитини до інтернатного закладу (наприклад, у 2013 році – 13 тисяч 559 випадків, тоді як у 2012 році – всього 523 випадки). Цей результат вважається одним із найкращих  якісних показників їх роботи. 
  • У 16 разів зросли показники щодо сприяння у влаштуванні дітей до дитячих садків та шкіл (у 2013 році- 1942 випадки, у 2012 – 833).
  • У 5 разів збільшилась кількість дітей,  яких фахівці повернули до біологічної сім’ї із закладу державного утримання (у 2013 році – 860 дітей, у 2012 – 166 дітей).
  • На кінець 2013 року фахівцями соціальної роботи надавалася допомога 141 тисячі сімей, у порівнянні з 2011 роком (коли такого інституту не існувало) – 22,5 тисячі сімей. 


Переглянути відео з прес-конференції:


Більше про роботу фахівців із соціальної роботи дивіться у цьому відео: 

Теги:  соціальні фахівці адвокація прес-конференція

Статтi на тему
Більше за темою
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ